W tym dziale postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania, zadawane przez pacjentów podczas konsultacji, telefonicznie lub drogą mailową. Mam nadzieję, że pozwoli to wyjaśnić wiele wątpliwości oraz ograniczy powielanie tych samych odpowiedzi. Dział będzie się stale rozwijał o kolejne napływające pytania, a ja dołożę wszelkich starań aby żadne nie pozostało bez odpowiedzi.
Na czym polega operacja wycięcia żylaków kończyny dolnej?
Jeśli mamy do czynienia z w pełni rozwiniętą chorobą żylakową, z niewydolną żyłą odpiszczelową, preferujemy wówczas klasyczny zabieg operacyjny. Polega on na nacięciu skóry w pachwinie oraz nad kostką przyśrodkową i podskórnym usunięciu całego chorego naczynia. Pozostałe drobne żylaki usuwamy z drobnych nacięć lub obliterujemy.
Jak szybko powinno się zoperować przepuklinę pachwinową?
W chirurgii przyjmuje się, że rozpoznanie przepukliny jest równoznaczne ze wskazaniem do pilnego leczenia operacyjnego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy i kiedy przepuklina może się powikłać, stąd też nie powinno się zwlekać z operacją. Poza tym, im mniejsza przepuklina tym prostsza operacja i szybszy powrót do pełnej sprawności.
Czy okres letni jest przeciwwskazaniem do laserowego usuwania znamion twarzy?
Każdą zmianę skórną, kwalifikującą się do ablacji laserowej można usunąć o dowolnej porze roku. Jednak w efekcie gojenia powstaje świeży naskórek, który jest dość wrażliwy na promieniowanie UV. Skutkiem jego ekspozycji na promienie słoneczne może być trwałe przebarwienie blizny. Dlatego zmiany na eksponowanych częściach ciała proponuję usuwać poza miesiącami letnimi. Jeśli jednak jest konieczne wykonanie zabiegu w lecie, przez miesiąc należy chronić naskórek przed słońcem za pomocą opatrunku, kremu z silnym filtrem UV itp.
W jakim czasie po rozpoznaniu brodawek powinno się je usunąć?
Brodawki są wirusową chorobą zakaźną skóry. W związku z tym, odwlekanie zabiegu w czasie wiąże się ze wzrostem istniejących zmian, ryzykiem rozprzestrzeniania się choroby w kolejnych lokacjach, zarażaniem innych osób i większym prawdopodobieństwem nawrotu brodawek po zabiegu. Tak więc, im szybciej zdecydujemy się na ich usunięcie, tym szybciej powrócimy do zdrowia i unikniemy następstw choroby.
Czy usuwanie grudek perlistych prącia laserem CO2 wpływa na sprawność seksualną?
Grudki perliste są zmianą naskórkową więc sam zabieg jest powierzchowny. Zaleca się wstrzemięźliwość płciową przez ok. 10 dni, czyli do czasu wygojenia. Usunięcie grudek nie ma żadnego negatywnego wpływu na czynności seksualne i percepcję czuciową.
Na czym polega laserowe usuwanie brodawek?
Brodawki zwykłe są wirusowym zakażeniem skóry. Jak dotąd nie ma dostępnych metod farmakologicznego leczenia brodawek i pozostaje jedynie ich mechaniczne usunięcie. Spośród dostępnych metod najwyższą skuteczność wykazuje laser CO2. Usuwa on zmiany brodawkowe metodą ablacji, niszczy wirusa i jednocześnie koaguluje drobne naczynia. Jest przy tym wyjątkowo precyzyjny i nie uszkadza okolicznych tkanek. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a efektem są niewielkie, niekrwawiące ranki, które goją się pod strupem przez kilka tygodni.
Czy zabieg laserem CO2 wymaga znieczulenia?
Zazwyczaj zabiegi są wykonywane w miejscowym znieczuleniu nasiękowym. Wymaga to ukłucia cienką igłą w celu podania niewielkiej ilości środka znieczulającego. Drobne zabiegi (usuwania włókniaków, brodawek płaskich, rubiniaków itp.) mogą być wykonywane bez znieczulenia.
Jak długo trwa gojenie po usunięciu prosaków prącia?
Jako, że prosaki są zmianą podskórną, skóra nad usuniętymi zmianami musi się zabliźnić. Proces ten trwa około 2 tygodni i jest to „gojenie pod strupem”. Nie jest konieczne stosowanie w tym celu żadnych specjalistycznych maści. Wymagana jest szczególna dbałość o higienę.
W jakich odstępach czasu można wykonywać kolejne etapy laserowego usuwania prosaków prącia?
Przy dużej ilości prosaków i rozległym ich rozmieszczeniu procedura zwykle jest rozkładana na 2-3 etapy. Aby przy kolejnym zabiegu nie doprowadzać do rozkrwawiania świeżych ran proponuję, aby odbywały się one po wygojeniu następstw poprzedniego zabiegu, czyli co 2-3 tygodnie.
Czy usuwanie znamion skórnych jest bezpieczne?
Usuwanie znamion nie niesie z sobą żadnego ryzyka. Wręcz przeciwnie, pozostawienie znamion, szczególnie tzw. podejrzanych, może rodzić dramatyczne następstwa pod postacią nowotworów skóry. Prawidłowo wycięte znamię nie odrasta i nie może być przyczyną zmian neoplastycznych.
Jakie przygotowanie jest wymagane do konsultacji proktologa?
Na pierwsza wizytę nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie. Wystarczy wypróżnić się, aby bańka odbytnicy byłą pusta, co umożliwia podstawowe badanie proktologiczne i wykonanie anoskopii. Jeśli zaistnieje konieczność poszerzenia diagnostyki o rektoskopię, pacjent zostanie poinformowany o koniecznym przygotowaniu.
Czy zabiegi metodą Hemoron są bolesne?
Hemoron jest najbardziej komfortową ze znanych metod leczenia hemoroidów. Podczas zabiegu parametry aparatu są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, a nawet do każdego guzka krwawniczego, tak aby chory nie odczuwał żadnego bólu. Bezpośrednio po zabiegu nie jest konieczne stosowanie żadnych środków przeciwbólowych a pacjent jest w pełni sprawny, zdolny do podjęcia normalnej aktywności.
Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania hemoroidów aparatem Hemoron?
Przygotowanie nie jest skomplikowane. W związku z tym, że hemoroidy znajdują się na głębokości zaledwie kilku cm, nie ma potrzeby oczyszczania całego jelita przed zabiegiem. W większości przypadków wystarcza jednorazowe wykonanie wlewki doodbytniczej (gotowe preparaty Enema i Rectanal; do kupienia w aptekach bez recepty) na 2-3 godziny przed planowanym zabiegiem.
Jak należy przygotować się do zabiegu gumkowania hemoroidów metodą Barrona?
W przeddzień i w dniu zabiegu zalecamy dietę lekkostrawną, płynną. Nie ma ograniczeń w spożywaniu napojów. Na 2-3 godziny przed zabiegiem gumkowania żylaków metodą Barrona wykonujemy oczyszczający wlew doodbytniczy (gotowe preparaty Enema i Rectanal; do kupienia w aptekach bez recepty).