Chirurdzy ortopedzi podczas dorocznej konferencji American Orthopedic Society for Sports Medicine w Baltimore przedstawili dowody, iż uszkodzenia chrząstki stawowej można bezpiecznie i skutecznie leczyć wykorzystując bogate w płytki osocze krwi (PRP – osocze bogatopłytkowe).
Śliska i amortyzująca wstrząsy, zdrowa chrząstka pozwala na wykonywanie ruchów bez oporów. Zagraża jej jednak stopniowe zużycie związane z wiekiem, trybem życia, stanami zapalnymi jak i urazami oraz zbyt dużymi obciążeniami – na przykład podczas uprawiania sportów.
Naukowcy z instytutu ortopedycznego Rizzoli w Bolonii przeprowadzili badania na 180 pacjentach z przewlekłym bólem lub obrzękiem stawu kolanowego, w przeciętnym wieku 56 lat. Podzielono ich na 2 grupy, po czym stosowano w jednej kwas hialuronowy, a w drugiej terapię PRP. Końcową ocenę skuteczności obu metod, z różnych powodów, udało się przeprowadzić jedynie u 109 pacjentów.
Do oceny wyników zastosowano subiektywną skalę IKDC (International Knee Documentation Committee), która opiera się na odczuwanym przez pacjenta bólu i zaburzeniu funkcji stawu kolanowego. Istotną poprawę uzyskano w obu grupach. Badanie wykazało, że PRP jest metodą zarówno skuteczną jak i bezpieczną. U żadnej z leczonych osób nie zaobserwowano zakażenia, zakrzepicy żył głębokich, gorączki ani innych powikłań. Oczywiście niezbędne będzie śledzenie dalszych losów tych pacjentów i kolejne odległe oceny.