Naukowcy z University of Notre Dame w stanie Indiana odkryli nową grupę antybiotyków – oksadiazole
Odkrycia dokonano nowoczesną metodą in silico, czyli komputerowej symulacji działania ponad miliona związków chemicznych. Następnie odkryty antybiotyk zsyntezowano i w badaniach laboratoryjnych na myszach potwierdzono jego właściwości w leczeniu zakażenia gronkowcem złocistym metycylinoopornym (MRSA).
Oksadiazole powinny też zwalczać inne oporne na antybiotyki szczepy bakterii. Ich mechanizm działania polega na dezaktywacji jednego z białek wiążących penicylinę (Penicillin Binding Proteins – PBP). Białka te są enzymami biorącymi udział w syntezie ściany komórkowej bakterii, a ich inaktywacja prowadzi do śmierci komórki. Modyfikacje struktury białek PBP stanowią jeden z mechanizmów lekooporności bakterii. Co ważne, oksadiazole są w stanie zablokować także PBP o zmodyfikowanej budowie.
Obecnie, jedynie trzy dożylnie stosowane leki są skuteczne przeciwko MRSA, ale pojawiły się już szczepy odporne nawet na te antybiotyki. Znaczącą zaletą nowej klasy antybiotyków jest doustna droga podawania. Autorzy okrycia mają nadzieję, że oksadiazole uratują życie tysięcy pacjentów, którzy corocznie umierają z powodu zakażeń szczepami lekoopornymi. Czas pokaże, czy i tym razem bakterie nie okażą się sprytniejsze.