Czekolada nie tuczy, a wręcz przeciwnie – osoby, które jedzą ją często, mają mniej tkanki tłuszczowej i rzadziej chorują
Wyniki oparto na analizie danych, dotyczących 1458 osób w wieku od 12 do 17 lat z 9 europejskich krajów, biorących udział w finansowanym przez UE projekcie badawczym HELENA (Healthy Lifestyle in Europe by Nutrition in Adolescence). Po uwzględnieniu wieku, płci, wskaźnika BMI, nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej nastolatków, hiszpańscy badacze stwierdzili, że osoby spożywające więcej czekolady miały niższy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
Czekoladę powszechnie uważa się za produkt wysokoenergetyczny, bogaty w cukry i tłuszcze nasycone. Badania prowadzone wśród osób dorosłych sugerują jednak, że spożywanie czekolady wiążę się z niższym ryzykiem chorób kardiologicznych. Ocena biologicznego wpływu żywności wyłącznie przez pryzmat kaloryczności jest błędem. Tak samo ważne są składniki, które przyczyniają się do zwiększenia bądź obniżenia ryzyka chorób, w tym otyłości. Czekolada zawiera dużą ilość flawonoidów (zwłaszcza katechiny), które są silnymi przeciwutleniaczami. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo oraz pomagają zapobiegać nadciśnieniu. Ponadto wpływają na produkcję kortyzolu i wrażliwość na insulinę.