Konsorcjum europejskich naukowców rozpoczęło zaplanowany na trzy lata projekt, celem opracowania doustnej szczepionki przeciwko Clostridium difficile. Prace są finansowane przez Unię Europejską, a budżet wynosi prawie 6 mln euro.
Celem grupy kierowanej przez naukowców z Royal Holloway University w Londynie jest opracowanie pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko Clostridium difficile, która mogłaby być podawana doustnie, a nie w postaci iniekcji. Jej składnikiem mają być całkowicie nieszkodliwe formy przetrwalnikowe innej bakterii, pełniące jedynie rolę nośnika dla antygenów C. difficile.
Clostridium difficile to gatunek Gram-dodatnich beztlenowych laseczek, tworzących formy przetrwalnikowe. Bakterie te są obecne w jelitach około 3% dorosłych. Są niegroźne dla zdrowych osób, jednak w sytuacjach osłabienia organizmu lub po przebytej antybiotykoterapii, która uszczupla naturalną florę bakteryjną jelit, może zacząć się namnażać, powodując groźne objawy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej obserwuje się biegunkę, gorączkę, zapalenie okrężnicy i tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Laseczka jest oporna na działanie większości antybiotyków. Najbardziej narażeni na zakażenie są ludzie starsi, przebywający w szpitalach i domach opieki. W związku z coraz powszechniejszym stosowaniem antybiotyków, choroby wywoływane przez C. difficile zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że u ok. 5-6% chorych dochodzi do powikłań, które prowadzą do perforacji jelit i do śmierci.