W Wielkiej Brytanii wymyślono nową, stosunkowo prostą, a przede wszystkim tanią metodę diagnostyczną, pozwalającą wykryć markery wirusa HIV oraz raka prostaty. Opracowany w londyńskim Imperial College sposób wykorzystuje właściwości jonów złota do łącznia się w nanocząsteczki pod wpływem wody utlenionej. Opis techniki przedstawiono w „Nature Nanotechnology”.
Test polega na umieszczeniu w probówce przeciwciał związanych z enzymem rozkładającym wodę utlenioną (katalaza), skierowanych przeciwko markerom charakterystycznym dla diagnozowanej choroby, a następnie dodaniu próbki badanej krwi. Kolejnym krokiem jest dodanie roztworu jonów złota i wody utlenionej. Od obecności lub braku markerów określonej choroby zależy czy przeciwciała z enzymem zostaną związane, co zablokuje jego zdolność do rozkładu wody utlenionej, czy wolne i będzie wchodził z nią w reakcję. Z kolei od ilości wody utlenionej zależy czy dojdzie do łączenia się jonów złota i wytworzenia sferycznych nanocząsteczek czy powstaną nieregularne zlepki. Wyznacznikiem wyniku testu jest uzyskany kolor próbki – czerwony lub niebieski.
Twórcy testu podkreślają, że zanim wejdzie on do użytku, konieczne są szeroko zakrojone badania. Ich zdaniem mógłby on być dziesięć razy tańszy od używanych obecnie metod (ELISA), co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza dla mieszkańców ubogich państw.