Rak wątroby to piąty co do częstości rak w populacji mężczyzn i siódmy w populacji kobiet na świecie. Około 85% przypadków jest rozpoznawane w krajach rozwijających się, a 54% w Chinach. Stąd też naukowcy z Shanghai Cancer Institute podjęli próbę oceny zależności między wieloletnim przyjmowaniem witamin, a ryzykiem rozwoju raka wątroby.
Badanie kohortowe przeprowadzono na grupie ponad 132 tysięcy kobiet i mężczyzn z Chin zakwalifikowanych do badania Shanghai Women’s Health Study w latach 1997 – 2000 oraz Shanghai Men’s Health Study z lat 2002-2006. Dane pozyskano z kwestionariuszy dotyczących nawyków żywieniowych.
Wyniki wykazały, że do rozwoju raka wątroby doszło w przypadku 267 pacjentów, w tym 118 kobiet po 11 latach i 149 mężczyzn po 5,5 roku od rozpoczęcia obserwacji. Okazało się, że suplementacja witaminą E odwrotnie korelowała z ryzykiem rozwoju raka wątroby. Tę zależność zaobserwowano u wszystkich badanych. Do powstania raka wątroby przyczyniają się m.in. przewlekłe wirusowe zapalenia typu B i C. Przetrwały stan zapalny jest jednym z karcynogenów drogą uszkodzenia DNA hepatocytów. Związki przyjmowane z pokarmem takie, jak witamina E mogą zmniejszać podatność na przetrwałą infekcję i w ten sposób redukować ryzyko rozwoju raka wątroby.
Dodatkowa analiza wykazała, że przyjmowanie witaminy C oraz spożywanie preparatów multiwitaminowych wiązało się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka wątroby u pacjentów z chorobą wątroby i u chorych z dodatnim wywiadem w kierunku raka wątroby. Natomiast u pozostałych badanych przyjmowanie witaminy C i innych witamin wraz z naturalnymi pokarmami nie było związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju tego nowotworu.