Wiadomo, że palenie tytoniu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko nawrotu przepukliny pachwinowej. Nie wykazano dotąd jednak, czy zwiększa ono, co logiczne, także ryzyko wystąpienia przepukliny w bliźnie po laparotomii. Analizę statystyczną w celu udokumentowania tego faktu przeprowadzili duńscy lekarze.
Przepuklina w bliźnie stanowi późne powikłanie operacji brzusznej i powstaje w wyniku braku zrośnięcia się przeciętej powięzi. Występuje u 4-12% operowanych. Może być bezobjawowa, może również upośledzać jakość życia i zdolność do pracy, i w związku z tym wymagać leczenia operacyjnego. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia przepukliny są: zakażenie rany, błędy techniczne, płeć męska, zaawansowany wiek, otyłość oraz zaburzenia przemiany kolagenu.
Badaniu poddano 310 chorych po operacjach brzusznych przebytych 33-57 miesięcy wcześniej. Oceniano obecność przepukliny w bliźnie oraz zbierano dokładny wywiad na temat palenia tytoniu. Częstość występowania przepukliny w bliźnie po laparotomii wyniosła ogółem aż 26%. Najczęściej występowała ona w bliźnie po cięciu pośrodkowym i powstawała w ciągu pierwszego roku po operacji.
W przeprowadzonej analizie określono stopień zwiększenia ryzyka wystąpienia przepukliny przy uwzględnieniu czynników, takich jak: relaparotomia, codzienne palenie tytoniu w okresie około- i pooperacyjnym, palenie tytoniu w przeszłości i zaprzestanie palenia tytoniu przez operacją, wiek, płeć męska, pooperacyjne powikłania związane z raną. We wnioskach udowodniono, że palenie tytoniu (w przeszłości i w okresie około- i pooperacyjnym) było czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia przepukliny w bliźnie po laparotomii u chorych poddawanych planowym i pilnym operacjom brzusznym. Można więc już oficjalnie dodać je do pozostałych czynników zwiększającymi ryzyko wystąpienia takiej przepukliny.