Od dawna wiadomo było, że palenie papierosów sprzyja osteoporozie i złamaniom kości, ale dopiero najnowsze badanie, opublikowane w „Journal of Proteome Research”, wyjaśniło dlaczego tak się dzieje.
Osteoporoza, zrzeszotnienie kości to choroba, charakteryzująca się postępującą utratą masy kostnej, osłabieniem budowy przestrzennej kości oraz zwiększoną skłonnością do złamań. Jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa wśród osób starszych. Zapadają na nią głównie kobiety.
Wcześniej przypuszczano, że porowatość jest spowodowana bezpośrednim wpływem na komórki kości toksyn zawartych w dymie papierosowym. Obecnie grupa naukowców z Creighton University Medical Center w USA dowiodła, że dym papierosowy stymuluje organizm do produkcji nadmiernej ilości czynników, odpowiedzialnych za procesy naturalnego rozkładu kości, który stale zachodzi w naszym ciele. Stwierdzili oni, że w organizmach palaczy syntetyzowane są duże ilości dwóch białek, sprzyjających produkcji osteoklastów (komórek kościogubnych, mających za cel rozpuszczanie i trawienie starej tkanki kostnej aby stopniowo mogła zastępować ją nowa). Eksperymenty przeprowadzone na myszach potwierdziły to odkrycie. Badacze uważają, że to właśnie leży u podstaw negatywnego wpływu palenia tytoniu na gęstość kości, będąc dodatkowym czynnikiem pogarszającym obraz osteoporozy.