W piśmie „Prostate” pojawił się artykuł, sugerujący, że do powstania raka prostaty mogą przyczyniać się dwa powszechnie występujące wirusy, znane już ze swej roli w pojawianiu się pewnych nowotworów złośliwych u ludzi.
Naukowcy z University of New South Wales w Sydney zaobserwowali, że rakotwórczy typ wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz wirus Epsteina-Barra (EBV) są obecne w większości raków starcza, które przebadali. Ale wykryto je także w podobnym odsetku u mężczyzn z łagodnym przerostem tego gruczołu, jak również ze zdrową prostatą. Mogłoby to sugerować, że nie powodują one niebezpiecznych zmian, jednakże autorzy pracy założyli, że biorąc pod uwagę ich dobrze udokumentowany udział w powstawaniu innych nowotworów złośliwych, wydaje się nieprawdopodobne, by były nieszkodliwe. Potwierdzeniem tych słów może być obecność koilocytów, stwierdzona w 24% próbek pobranych z raków prostaty. Są to zmienione wskutek zainfekowania HPV komórki nabłonkowe, które mogą stać się źródłem rozwoju raka. Ich wykrycie np. w nabłonku szyjki macicy świadczy o podwyższonym ryzyku raka szyjki.
HPV 18 jest wirusem rakotwórczym, który przenosi się głównie drogą kontaktów płciowych. Jest znany z wywoływania nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy, rak jamy ustnej i gardła, rak odbytu, rak prącia. Inne badania wykazały, że objawy infekcji HPV można wykryć również w ok. 40% raków sutka.
Wirus Epsteina-Barra przenosi się głównie przez ślinę, jest szeroko rozpowszechniony wśród ludzi, chociaż większość przechodzi zakażenie bezobjawowo. U osób z dysfunkcjami układu odpornościowego może wywołać złośliwy nowotwór – tzw. chłoniaka Burkitta oraz raka jamy nosowo-gardłowej.
Zespół lekarzy przebadał próbki pobrane z prostaty setki australijskich mężczyzn, którzy mieli raka tego gruczołu, jego łagodny przerost lub zdrową prostatę. HPV 18 występował w ok. 70% próbek raka stercza. W znacznym odsetku próbek naukowcy stwierdzili obecność zarówno HPV 18, jaki i EBV. Badacze podejrzewają, że obydwa wirusy mogą współdziałać ze sobą w procesie nowotworzenia. Są znane dane eksperymentalne sugerujące, że HPV i EBV mogą wspólnie stymulować podziały i sprzyjać przeżyciu komórek nowotworowych.
Obecnie istnieją szczepionki przeciwko dwóm onkogennym typom HPV – 16 i 18, które odpowiadają za raka szyjki macicy. Powszechnie zaleca się, by szczepić nastoletnie dziewczęta jeszcze przed inicjacją seksualną, a pojawiają się wytyczne szczepienia chłopców, by zminimalizować przenoszenie się wirusa na dziewczęta podczas kontaktów seksualnych oraz zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów, wywoływanych przez HPV u mężczyzn.
Takie szczepienie jest możliwe do wykonania również w moim gabinecie. Zapraszam.