ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) opublikowało aktualizację wydanych w roku 2008 wytycznych, dotyczących szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Europie. Opisano w nich programy szczepień funkcjonujące w 19 krajach Europy i wyniki badań naukowych z ostatnich czterech lat. Odsetek populacji zaszczepionej przeciwko HPV w Europie okazał się mniejszy niż spodziewany i waha się od 17 do 84%, i to mimo tego, że niektóre kraje finansują programy z pieniędzy publicznych. Na razie jedynie w dwóch krajach Unii Europejskiej, w Portugalii i Wielkiej Brytanii, udało się objąć szczepieniami ponad 80% dziewcząt w wieku 10-14 lat. Przyczyną są między innymi wysokie koszty zakupu szczepionki i konieczność podania trzech dawek.
Co rok w krajach Unii Europejskiej pojawia się kilkaset tysięcy nowych przypadków raka szyjki macicy. Jest on przyczyną 15 tys. zgonów. W ponad 70% przypadków przyczyną raka jest zakażenie HPV typu 16 i 18.
Dokument ECDC podkreśla, że państwowe systemy ochrony zdrowia powinny skupić się na wprowadzeniu (lub kontynuowaniu) programów szczepień wszystkich dziewczynek w wieku 10–14 lat. Zalecany schemat obejmuje podaż 3 dawek w ciągu sześciu miesięcy. Chociaż badania kliniczne wskazują na skuteczność szczepionki w zapobieganiu brodawkom płciowym (kłykcinom kończystym) u młodych mężczyzn, określono włączenie chłopców do programów szczepień jako finansowo nieopłacalne. Zalecenia takie istnieją dopiero w USA. Chłopcy zakażeni HPV częściej chorują na raka prącia, odbytu i jamy ustnej (w wyniku seksu oralnego). Programy szczepień dziewcząt przeciwko HPV wprowadziły w Europie: Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. W ciągu kilku miesięcy swój program uruchomi też Malta. W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi HPV są finansowane jedynie przez około 150 samorządów. W efekcie objęto nimi zaledwie 30 tys. dziewcząt, co stanowi jedynie 5% populacji w tym wieku. Według Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, szczepieniami powinno być objętych 80% dziewcząt w wieku 11-12 lat.
Szczepienia takie można wykonać również w moim gabinecie. Zapraszam rodziców ze swoimi dziećmi.