Czerniak ma wiele oblicz. Może naśladować inne zmiany skórne, jak rogowacenie słoneczne, raka kolczystokomórkowego, brodawkę łojotokową, a nawet zmiany łuszczycowe. Może przybrać kolor od różowego, przez jasnobeżowy, wielokolorowy, aż po czerwony czy czarno-granatowy.
W Niemczech wyleczenie czerniaka uzyskuje się w 91-92% przypadków, podczas gdy w naszym kraju w 80%. Główną przyczyną tej rozbieżności jest to, że zbyt wielu Polaków zgłasza się do lekarza dopiero z zaawansowanym czerniakiem. Gdyby zgłaszali się wcześniej, rocznie można by uratować 1,5 tysiąca osób więcej. Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 3 tys. nowych zachorowań na czerniaka, ale na podstawie statystyk z krajów sąsiednich szacuje się, że może ich być 2-3 razy więcej.
W ramach profilaktyki czerniaka konieczna jest skuteczna ochrona skóry przed zbyt silnym promieniowaniem UV. Najlepiej do tego celu nadają się kosmetyki z najsilniejszymi filtrami (od 30 do 50), gdyż zawierają również filtr przeciw UVA. Kosmetyk z filtrem powinno się nakładać grubą warstwą na 30-60 minut przed pobytem na słońcu. Konieczne jest regularne uzupełnianie go co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Przed oparzeniami słonecznymi powinniśmy chronić przede wszystkim dzieci i młodzież. Bardzo ważne jest również unikanie solariów.