Polscy naukowcy pracują nad lekiem, który może pomóc w gojeniu się ran. Jego składnikiem są nowoodkryte substancje bioaktywne, które mają być stosowane w formie hydrożeli.
W projekt zaangażowane są grupy badawcze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytet Medycznego i Instytutu Biologii Doświadczalnej w Warszawie oraz firmy biotechnologiczne MedVentures z Poznania i Pro-Science Polska z Gdyni. Każda grupa ma do wykonania określone zadania. Chemicy i biotechnolodzy molekularni syntetyzują nowe związki chemiczne będące przedmiotem badań, biolodzy badają efekty działania tych związków, a biolodzy molekularni i biotechnolodzy – mechanizmy i skutki ich działania. Zespół z Katedry Biotechnologii Molekularnej, stosując zaawansowane technologie inżynierii genetycznej, modyfikuje mikroorganizmy tak aby produkowały zaprojektowane wcześniej komputerowo, nie występujące w naturze, substancje białkopodobne.
Większość dotychczasowych badań, mających na celu znalezienie sposobu na szybsze gojenie się ran, opierała się na transplantacji komórek macierzystych. W tym przypadku zamysłem jest pobudzanie regeneracji organizmu przy pomocy syntetycznych związków chemicznych, analogicznych do molekuł biologicznych, ale o wzmocnionych właściwościach stymulacji naturalnych procesów gojenia się ran. Będą to m.in. chemicznie modyfikowane substancje bioaktywne, czyli związki chemiczne, które nie występują w naturze i których nikt dotąd nie zbadał. Wybór substancji bioaktywnych podyktowany był wstępnymi badaniami, które dały dobrze rokujące rezultaty. Dopiero celem działania tych związków mają być naturalnie występujące w organizmie pacjenta komórki macierzyste, czyli komórki decydujące o możliwościach naprawczych tkanek i narządów.