Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) opracowali nowoczesne opatrunki, m.in. opatrunek srebrowy, będący syntetycznym substytutem skóry.
Umożliwia on czasowe opatrywanie ran i ubytków. Obecnie, tego typu materiały są importowane z zagranicy, ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. WIM, tworząc nowe opatrunki, współpracuje z wieloma podmiotami, m.in. Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskową Akademią Techniczną, firmami włókienniczymi i kooperującymi ośrodkami klinicznymi.
Nowe polskie opatrunki znajdują zastosowanie nie tylko w armii, ale także w cywilu. Przykładem są oparzenia fosforem białym, na które narażeni są tak żołnierze na misjach zagranicznych, jak i zwykli ludzie, bowiem jest on powszechnie stosowany w zapałkach, petardach i nawozach sztucznych. Z uwagi na swoją specyfikę, opatrunek srebrowy nie będzie wchodził w skład osobistego wyposażenia żołnierza.
Opatrunek uzyskał niezbędną rejestrację i przez pewien czas był produkowany. Niestety, w związku z wymogami narzuconymi przez przepisy unijne w zakresie dodatkowych badań, zezwolenie zostało cofnięte. Prace naukowo – badawcze wymagają sporych środków. Na szczęście udało się je znaleźć i opatrunek niedługo powinien ponownie trafić do produkcji. Wśród jego zalet wymienia się doskonałą jakość i wysoką skuteczność, konkurencyjną cenę, możliwość nieograniczonej krajowej produkcji i niskie wymagania w zakresie przechowywania.