Przesiewowe badanie na krew utajoną w kale może skutkować 32% zmniejszeniem umieralności z powodu raka jelita grubego
W licznych pracach udowodniono, że badanie stolca na krew utajoną zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego (o 15-33%). Brak jest jednak danych odnośnie czasu utrzymywania się tego efektu oraz korzyści przy podziale badanych na grupy wiekowe i płcie. Najdłuższy dotąd czas obserwacji wynosił ok. 20 lat. Naukowcy podjęli więc próbę dokładniejszego poznania zagadnienia oraz określenia wpływu takich badań przesiewowych na umieralność ogólną.
Wykorzystano badanie skriningowe (test na krew utajoną) Minnesota Colon Cancer Control Study, prowadzone w latach 1976 – 1992 (z czteroletnią przerwą pomiędzy 1982 a 1986 rokiem). Badacze sprawdzili współczynniki umieralności w przypadku przedłużenia okresu obserwacji uczestników badania do 30 lat. Badanych przydzielono losowo do jednej z trzech grup: pierwszej, w której test przeprowadzano raz w roku, drugiej, w której wykonywano go raz na dwa lata oraz do trzeciej grupy kontrolnej. Wykorzystując bazę danych, obejmującą wszystkie zgony w Stanach Zjednoczonych, naukowcy sprawdzili, jak wydłużenie okresu obserwacji do 2008 roku wpłynęło na pożytek z badań przesiewowych.
W ciągu 30 lat obserwacji odnotowano: w pierwszej grupie 200 zgonów na raka jelita grubego (1,8% spośród wszystkich zgonów); 237 zgonów (2,2%) w grupie drugiej oraz 295 zgonów w grupie kontrolnej. Skrining okazał się więc skuteczny w odniesieniu do umieralności z powodu raka jelita grubego. Zmniejszenie umieralności mężczyzn było nieco wyższe niż kobiet. Zauważono również brak korzyści u kobiet < 60 r.ż.