Naukowcy z Southampton University opracowali czujnik dla osób po amputacjach kończyn
Po amputacjach, w wyniku uszkodzenia nerwów, skóra kikuta bywa słabo wrażliwa na ból, co sprzyja powstawaniu podatnych na zakażenia uszkodzeń. Opracowany czujnik nacisku pomaga zapobiec otarciom kikuta. Ma on formę cienkiego i elastycznego plasterka. Potrafi przesyłać informacje do lekarza, który może monitorować zjawiska zachodzące podczas poruszania się pacjenta. Dzięki temu ma możliwość precyzyjnego dopasowania protezy.
Charakterystyczną cechą nowych czujników, w odróżnieniu od dotychczas stosowanych, jest wykrywanie nie tylko ucisku, ale także ocierania się skóry o protezę. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu otarć i owrzodzeń, wykrywając niebezpieczne zmiany we wczesnej fazie. Szczególnie znaczenie ma to w przypadku młodych pacjentów, których kikuty jeszcze rosną, a protezy trzeba wymieniać na większe nawet kilka razy do roku.
Wynalazcy prognozują, że czujniki mogą również znaleźć zastosowanie w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, narażonych na odleżyny obłożnie chorych i u cukrzyków, których często ocierają niedopasowane buty.