Od 2007 roku w Australii działa powszechny program szczepień dziewcząt w wieku 12–13 lat 4-walentną szczepionką przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
Teraz postanowiono sprawdzić skuteczność tego rozwiązania. W badaniu obserwacyjnym porównano częstość wykrywania nowych zachorowań na opryszczkę narządów płciowych wśród pacjentów z 8 ośrodków zajmujących się leczeniem chorób wenerycznych przed i po wprowadzeniu programu szczepień.
Już w okresie realizacji programu zaobserwowano istotne zmniejszenie częstości występowania brodawek płciowych u kobiet do 30 roku życia. U starszych kobiet częstość nowych rozpoznań brodawek była porównywalna w obu okresach. Po wprowadzeniu programu, brodawki narządów płciowych wykrywano rzadziej również u heteroseksualnych mężczyzn w wieku do 30 lat. Chorobowość nie zmieniła się istotnie u mężczyzn w wieku powyżej 30 lat.
Wnioski autorów opracowania: od czasu wprowadzenia programu szczepień HPV-4 ilość nowych przypadków brodawek narządów płciowych u młodych kobiet wybitnie się zmniejszyła. Rzadsze występowanie kłykcin kończystych i nowych zakażeń u heteroseksualnych mężczyzn w tym samym wieku sugeruje, że w tym czasie wytworzyła się również odporność środowiskowa.