Czasem naukowcy stawiają sobie z pozoru proste pytania. Jednak aby odpowiedź była wiarygodna, wymaga przeprowadzenia skrupulatnych badań. Tym razem pytanie brzmiało: „Czy mikroprzerwy w trakcie zabiegu operacyjnego wpływają na zmęczenie chirurga i precyzję jego ruchów w trakcie przedłużających się zabiegów operacyjnych”.
Przebadano 16 chirurgów (10 specjalistów i 6 rezydentów – chirurgów ogólnych, neurochirurgów, chirurgów głowy i szyi, kardiochirurgów) wykonujących typowe operacje trwające powyżej 2 godzin (m.in. otwarte resekcje jelita grubego, wycięcie guza mózgu, wycięcie ślinianki przyusznej, pomostowanie naczyń wieńcowych).
Wszystkich lekarzy biorących udział w badaniu oceniano 3-krotnie w sposób losowy: przed dowolną operacją, po trwającej ≥2 godziny operacji połączonej z przerwami (co 20 minut relaks i rozciąganie mięśni przez 20 sekund) oraz po trwającej ≥2 godziny operacji bez przerw. Za pomocą specjalnej skali (VAS), w której chirurg zaznacza stopień dyskomfortu oceniano jego nasilenie w obrębie oczu, szyi, pleców, barków, łokci, nadgarstków i rąk oraz kończyn dolnych. Siłę i zmęczenie oceniano za pomocą testu, podczas którego chirurg trzymał dominującą kończyną górną ciężar 2,5 kg. Dokładność ruchów oceniano za pomocą powtarzanego 3-krotnie testu, podczas którego chirurg prowadził koniec nożyczek wzdłuż zaznaczonej linii w kształcie gwiazdy.
We wnioskach stwierdzono: 20-sekundowe przerwy dokonywane co 20 minut w trakcie operacji trwających powyżej dwóch godzin w porównaniu z nieprzerywaniem operacji wiązały się z mniejszym poczuciem dyskomfortu po zabiegu, większą siłą i wytrzymałością kończyny dominującej oraz większą dokładnością ruchów.