Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie i Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii oraz z Uniwersytetu w Newcastle Upon Tyne w Wielkiej Brytanii przypominają, że współczesny styl życia z brakiem ruchu i zbyt kaloryczną dietą sprzyja niealkoholowemu stłuszczeniowemu zapaleniu wątroby (NASH). Jest to przewlekły proces przypominający zmiany, które występują u osób nadużywających alkoholu. Częstym powikłaniem tego schorzenia jest rak wątrobowokomórkowy.
Najnowsze badania Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą pokazują, że w krajach zachodnich na NASH choruje 3% populacji. Nawet u 30% pacjentów z tą chorobą może dojść do rozwoju marskości wątroby, a u części do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Rokowanie dla chorych na raka wątroby często jest złe, gdyż tylko część z nich może być poddana współczesnym metodom leczenia.
Eksperyment przeprowadzony przez naukowców na samcach myszy dowiódł, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko raka wątroby związanego z NASH. Można wnioskować z tego, że ćwiczenia fizyczne u ludzi również mogą odgrywać pozytywną rolę w prewencji raka wątroby. Regularna aktywność fizyczna prowadziła też do zmniejszenia średniej liczby guzów w wątrobie oraz ich łącznej objętości.