Z danych zaprezentowanych na 93 dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie wynika, że u kobiet po menopauzie wygląd skóry może odzwierciedlać stan kośćca.
Badania objęły grupę 114 mniej więcej pięćdziesięcioletnich kobiet, które przeszły menopauzę nie dalej jak przed 3 laty, i które nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej, a wykluczono te, które korzystały z zabiegów medycyny estetycznej. Oceniano liczbę i głębokość zmarszczek na twarzy i szyi. Jędrność skóry na czole i na policzku sprawdzano durometrem. Zmierzono gęstość tkanki kostnej metodą podwójnej absorpcjometrii fotonowej (DEXA) oraz z użyciem przenośnego aparatu USG.
Okazało się, że istnieje wyraźna korelacja pomiędzy liczebnością i głębokością zmarszczek a gęstością tkanki kostnej. Im większe zmarszczki miała kobieta, tym słabsze były jej kości, a im jędrniejsza była jej skóra tym mocniejszy kościec. W przyszłości to odkrycie może pomóc w szybkim wytypowaniu kobiet szczególnie narażonych na ryzyko osteoporozy i złamań kości.