52-letnia Jan Scheuermann wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego przed 10 laty cierpi z powodu kwadroplegii. Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu kobieta za pomocą myśli potrafi kontrolować robotyczne ramię. Dzięki niemu była w stanie samodzielnie zjeść tabliczkę czekolady, co pokazały liczne stacje TV.
Ale od początku. Lekarze przeprowadzili czterogodzinną operację, podczas której do mózgu Jan wszczepiono setki maleńkich elektrod. Umieszczono je w obszarze, który odpowiada za kontrolę prawej kończyny górnej. Następnie część czaszki zastąpiono sztucznym tworzywem z wtykami dla kabli. Dzięki nim można podłączyć mózg kobiety do komputera. Następnie rejestrowano aktywność mózgową w czasie, gdy pacjentka wyobrażała sobie, jak rusza ramieniem. Jednocześnie zastosowano mechanizm kontroli zwrotnej – patrzyła, jak te same czynności wykonywane są przez mechaniczne ramię. Dzięki temu naukowcy wiedzieli, jak interpretować impulsy generowane przez neurony w mózgu pacjentki.
Już w dwa dni od początku treningu Jan była w stanie poruszać robotycznym ramieniem do przodu, do tyłu, na boki, w górę i w dół. W ciągu tygodnia nauczyła się kontrolować rękę na tyle, by móc podnosić przedmioty i bezpiecznie odkładać je w inne miejsce.
Pojawiły się jednak pierwsze problemy – tkanka bliznowata, która wykształciła się wokół elektrod w mózgu tłumi impulsy, które dochodzą do komputera. Po rozwiązaniu tego problemu, w przyszłości, lekarze planują wyposażenie mechanicznego ramienia w sensory, dzięki którym kobieta mogłaby czuć fakturę i temperaturę trzymanych przedmiotów. Kolejnym etapem będzie stworzenie bezprzewodowego systemu przesyłania impulsów, aby uniezależnić się od powiązania kablowego.