Poród przez cesarskie cięcie został już powiązany z wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych u dzieci, takich jak astma, alergie czy cukrzyca. Jednak prace naukowe dotyczące jego związku z większymi predyspozycjami do nadwagi czy otyłości nie dały jednoznacznych odpowiedzi.
Zespół naukowców z Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Pekinie przeanalizował wyniki uzyskane w badaniach na temat związku cesarskiego cięcia z większymi skłonnościami tak urodzonego potomstwa do tycia w okresie dzieciństwa, dojrzewania oraz dorosłości. Łącznie, w badaniach uwzględniono ponad 200 tys. osób. W większości badań podczas analizy brano pod uwagę masę urodzeniową dziecka, gdyż może ona mieć wpływ na predyspozycje do tycia w przyszłości.
Okazało się, że osoby urodzone poprzez cesarskie cięcie miały ogólnie o 33% wyższe ryzyko nadwagi lub otyłości w porównaniu z osobami, które urodziły się w sposób naturalny, a w wieku dorosłym dochodziło ono nawet do 50%.
Autorzy, na łamach „Journal of Obesity” twierdzą jednak, że wyniki ich badań nie dowodzą jeszcze, że cesarskie cięcie powoduje u dzieci predyspozycje do tycia. Warto jednak pamiętać o tej zależności, ze względu na coraz większą popularność tej metody rozwiązywania ciąży.