Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), przenoszony drogą płciową i wywołujący brodawki płciowe (kłykciny kończyste, opryszczkę narządów płciowych) zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet. Chronią przed nim szczepionki, które powinny być aplikowane przed inicjacją seksualną. Niektórzy rodzice obawiają się jednak, że mogą one zachęcać do wcześniejszego rozpoczęcia życia płciowego .
Aby to sprawdzić, w Atlancie przeprowadzono w latach 2006-2010 badania na grupie 1400 dziewcząt w wieku 11-12 lat (zaszczepiono 500 z nich). Dziewcząt nie pytano bezpośrednio czy są aktywne seksualnie. Uznano, że wystarczające będzie stwierdzenie czy interesują się antykoncepcją, leczyły się z powodu chorób wenerycznych lub zaszły w ciążę. Wyniki badania opublikowano w „Pediatrics”.
Specjaliści z Emory University stwierdzili, że z badanej grupy ponad 25% dziewcząt w wieku 15-17 lat było już aktywnych seksualnie. Wśród nich nie było jednak więcej wcześniej zaszczepionych niż wśród pozostałych, tak więc nie potwierdziły się obawy rodziców.
Szczepienia tak dziewcząt jak i chłopców mogą być wykonane w moim gabinecie w Wieliczce. Konieczne są trzy dawki szczepionki w schemacie 0-1-6 miesięcy.