„British Journal of Cancer” prognozuje, że w 2040 r. w krajach uprzemysłowionych, w których społeczność szybko się starzeje, co czwarta osoba po 65 roku życia będzie chorować na raka. Liczba chorych w tym wieku zwiększy się ponad trzykrotnie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 r. aż o 75% zwiększy się na świecie zachorowalność na raka. Największy wzrost będzie dotyczył ludzi starszych, gdyż po 60 roku życia ryzyko zachorowania na taki nowotwór jest 10-krotnie większe niż u osób w wieku 20-40 lat.
Krajowy Rejestr Nowotworów prognozuje, że w Polsce w 2025 r. zachorowalność na raka zwiększy się o 40% i też przede wszystkim będzie dotyczyć osób w wieku emerytalnym. Na różne złośliwe choroby nowotworowe będzie wówczas cierpieć 180 tys. Polaków.
„British Journal of Cancer” jednocześnie zaznacza, że rak jest coraz większym wyzwaniem dla świata i coraz skuteczniej można go leczyć. Przybywa chorych, którzy żyją z chorobą od wielu lat. Np. w USA jest już 13 mln osób, które od wykrycia choroby żyją co najmniej 5 lat, a na całym świecie takich ludzi jest już 28 mln.