Dzisiaj przypada, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości, który dotyczy około 300 mln ludzi na świecie i ponad połowy mieszkańców Unii Europejskiej po 20 roku życia
Badania pokazują, że wiek powyżej 30-tu lat dla mężczyzn i 40-tu dla kobiet jest najbardziej sprzyjającym tyciu. Wzrost wagi w tym czasie wynika z obniżenia tempa przemian metabolicznych oraz ze zmian życiowych: stabilizacji materialnej, zwiększonej aktywności zawodowej (praca najczęściej siedząca), braku czasu dla siebie (na sport i rekreację, zdrowe odżywianie). Poza tym tyciu sprzyjają zmiany cywilizacyjne: powszechne fast foody, promocje sklepowe, które zachęcają by kupować ponad miarę, porcje XXL w lokalach gastronomicznych itp.
Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale też psychologiczny i zdrowotny. Dodatkowe kilogramy obniżają samoakceptację i pewność siebie, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób (m.in. cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, chorób stawów).
Dzień 24 października jest dobrą okazją, by uświadomić sobie, że dbanie o prawidłową wagę nie może być tylko modnym sloganem, nie przekładającym się na zdrowy tryb życia.