CBOS po raz kolejny przeprowadził badania na liczącej 960 osób reprezentatywnej grupie losowej dorosłych mieszkańców Polski, dotyczące szeroko pojętej oceny zdrowia.
Wynika z nich, że blisko trzy piąte Polaków określa stan swojego zdrowia jako dobry, w tym 16% jako bardzo dobry, niezadowolonych jest 13% ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie. Zadowalające, że w ciągu ostatnich 5 lat zwiększył się odsetek postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie.
Narzekanie na stan swojego zdrowia wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych. W grupie osób mających 65 lat i więcej ponad 1/3 wyraża niezadowolenie ze swojej kondycji zdrowotnej, a tylko niespełna 1/5 ocenia ją pozytywnie. Konsekwencją zależności między oceną zdrowia a wiekiem jest fakt, że o swojej kondycji najgorzej wypowiadają się renciści oraz emeryci, a także osoby źle oceniające własne warunki materialne oraz najsłabiej wykształcone. Najmłodsi ankietowani (w wieku 18-34 lat) niemal powszechnie deklarują zadowolenie w tym względzie, wyjątkowo określając stan swojego zdrowia jako zły lub bardzo zły.
Zapewne czynnikiem wpływającym na poziom zadowolenia z własnego zdrowia jest obecność jakiejś choroby przewlekłej, co dotyka ponad 1/3 dorosłych Polaków i wiąże się głównie z wiekiem. Wśród osób, które chorują przewlekle, tylko jedna piąta nie narzeka na swoje zdrowie, połowa jest z niego średnio zadowolona, a więcej niż jedna czwarta określa go jako złe lub bardzo złe.
W opinii ankietowanych działaniem, które w największym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia jest właściwa dieta, czyli częste spożywanie warzyw i owoców oraz ograniczanie tłuszczów zwierzęcych. Co trzeci respondent do działań prozdrowotnych zalicza w pierwszej kolejności regularne wizyty u lekarza, a co czwarty za takie działanie uznaje unikanie sytuacji stresowych, regularne uprawianie gimnastyki oraz inne formy aktywności fizycznej. Co piąty badany jest przekonany, że na poprawę zdrowia może wpływać abstynencja nikotynowa, a co jedenasty wskazuje w tym kontekście na rezygnację z alkoholu. Zaledwie 3% ankietowanych za niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia uznaje regularne zażywanie preparatów lub tabletek witaminowych.
Poglądy na temat odpowiedzialności za ochronę zdrowia Polaków od wielu lat pozostają niezmienne. 3/4 badanych uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nich samych, jednak aż 20% uważa, że to przede wszystkim organy państwowe powinny troszczyć się o zdrowie obywateli. Roszczeniową postawą wobec państwa charakteryzują się głównie osoby mające 65 lat i więcej, w tym przede wszystkim emeryci, a ponadto gospodynie domowe oraz renciści. Relatywnie częstsza jest ona również wśród respondentów z wykształceniem podstawowym oraz źle oceniających swoją sytuację materialną i zdrowotną.