Najnowszym zaleceniem American Academy of Pediatrics (AAP), największej grupy pediatrycznej w Stanach Zjednoczonych, jest szczepienie chłopców w wieku od 11 lat wzwyż szczepionką Gardasil (firmy Merck), występującą również w Polsce pod nazwą Silgard. Celem takiego postępowania jest zapobieganie infekcjom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą spowodować wystąpienie brodawek narządów płciowych, a także nowotworów: jamy ustnej, penisa oraz odbytnicy. To nowe oświadczenie AAP wspiera zalecenia, które w zeszłym roku wystosowali doradcy rządowi w sprawie szczepionek, a także aktualizuje wcześniejsze stanowisko tej grupy pediatrycznej, która dotąd wspierała jedynie rutynowe szczepienia dziewcząt. Zalecany jest schemat szczepienia trzema dawkami szczepionki Gardasil, a władze zdrowotne w USA nie znalazły żadnych poważnych skutków ubocznych poza bólem w miejscu iniekcji.
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest w Stanach Zjednoczonych najpowszechniejszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Szacuje się, że co najmniej połowa ze wszystkich aktywnych seksualnie ludzi zakazi się HPV w którymś momencie swojego życia.
Badania kliniczne pokazują, że szczepionki przeciwko HPV chronią chłopców przed brodawkami płciowymi oraz rakiem odbytu, mimo że ochrona ta nie jest całkowita. Szczepienie chłopców pośrednio pomoże również chronić kobiety, które w ten sposób unikną zarażenia od mężczyzn. Szczepienia są najbardziej skuteczne, kiedy są stosowane od 9-15 roku życia, ale chłopcy i mężczyźni powyżej 21 roku życia w dalszym ciągu powinni być zaszczepieni, jeżeli zostali pominięci wcześniej.
Istnieje możliwość zaszczepienia szczepionką Silgard w moim gabinecie w Wieliczce. Szczepimy zarówno chłopców jak i dziewczęta. Do szczepienia wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.